Echipa Atelierul de Mestesuguri si domnul Andrei Biro au petrecut saptamana aceasta cu proaspetii ucenici ai atelierelor de tesatorie din Argetoaia si Craiova (Dolj), Francesti si Copaceni (Valcea), intr-un turneu de documentare video a proiectului. Curand va dezvaluim povestile lor!
Atelierul de mestesuguri este un program integrat de calificare, dezvoltare a competentelor antreprenoriale, suport si consiliere a resurselor umane pentru dezvoltarea mestesugurilor traditionale din mediul rural.
Satul romanesc merita sa-si recapete mandria, integritatea si vitalitatea, pastrandu-si totodata valorile si pretuindu-le ca element definitoriu pentru identitatea sa.
Fetita sotilor Smarandache care s-au inscris la curs impreuna
cea mai ambitioasa tesatoare din Atelierul de mestesuguri din Casa Baniei este… domnul Smarandache 🙂