In Romania, 27,9% din elevii din mediul rural abandoneza scoala inca din invatamanul primar sau gimnazial, in comparatie cu 7,4% cat este rata abandonului scolar la orase.
Lipsa resurselor materiale ale familiilor din care provin si infrastructura scolara precara slabesc motivatia copiilor de a lupta pentru un drept ce ar trebui garantat de adultii din jurul lor- dreptul la educatie.
Poti contribui si tu la dotarea bibliotecilor din mediul rural, intra pe site-ul nostru www.worldvision.ro si ofera-le copiilor bucuria de a citi!